Pornim radioul...

Regulamentul concursului "Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015"

Publicat în StudentIQ.ro


Castigatorii concursului “Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015”

1. Andreea Monica www.facebook.com/Andreea.M.96
2. Alina Andreiu www.facebook.com/alina.andreiu


Participantii cu fotografii inscrise valid la concursul “Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015”


Catii Caty https://www.facebook.com/Caatiiii?fref=nf
Anna Hoffmann https://www.facebook.com/anna.hoffmann.5220?fref=nf
Mara Camarasan https://www.facebook.com/mara.camarasan?fref=photo
Barascu Claudiu https://www.facebook.com/profile.php?id=100008822256174&fref=nf
Manuela Neagoe https://www.facebook.com/manuela.neagoe?fref=photo
Tyukodi Petra https://www.facebook.com/tyukodi.petra?fref=photo
Bratan Florin Doru https://www.facebook.com/florin.bratan.3?fref=photo
Alina Andreiu https://www.facebook.com/alina.andreiu?fref=photo
Agiu Manuela Maria https://www.facebook.com/manuela.agiu?fref=nf
Claudia Platon https://www.facebook.com/Bacabuca?fref=nf
Bindea Ecaterina Maria https://www.facebook.com/bindeaecaterina?fref=photo
Dragan Teona https://www.facebook.com/dragan.teona?fref=photo
Ioana Ionas https://www.facebook.com/Senko.chan?fref=photo
Roxana Petrescu https://www.facebook.com/roxi.petrescu?fref=photo
Melitta Kiss https://www.facebook.com/k.melitta.m?fref=nf
Cristina Florentina https://www.facebook.com/cristina.florentina.1420?fref=photo
Artemis Florescu https://www.facebook.com/aartemis?fref=photo
Brigitta Orosz https://www.facebook.com/orosz.brigitta?fref=photo
Andra Ioana Oltean https://www.facebook.com/andraioana.oltean?fref=photo
Alina Moga https://www.facebook.com/profile.php?id=100000664405163&fref=photo
Valentina David https://www.facebook.com/Valentina.David27?fref=photo
Dia Gherman https://www.facebook.com/dia.gherman?fref=photo
Elena Cristina B https://www.facebook.com/bunea.cristina.11?fref=photo
Talida Andreea https://www.facebook.com/talidaa?fref=photo
Raluca Pleniceanu https://www.facebook.com/raluca.pleniceanu?fref=photo
Edward Gabriel https://www.facebook.com/zink.ed.9?fref=photo
Iulia Avram https://www.facebook.com/iulia.avram.5?fref=photo
Anamaria Podar https://www.facebook.com/anamaria.podar?fref=photo
Muttley Cheri https://www.facebook.com/muttley.cheri?fref=photo
Zicon Robert https://www.facebook.com/zicon.robert?fref=photo
Bianca Cristina Dragoescu https://www.facebook.com/Bianca.Cristina.Dragoescu?fref=photo
Teodora Blaga https://www.facebook.com/teodorablaga13?fref=photo
Catri Moldovan https://www.facebook.com/catri.moldovan?fref=photo
Razvan Avatajitei https://www.facebook.com/razvan.avatajitei?fref=photo
Bianca Ioana Puscas https://www.facebook.com/biu.baa?fref=nf
Andreea Papureanu https://www.facebook.com/andreea.papureanu?fref=photo
Anca G. Mirela https://www.facebook.com/profile.php?id=100000966242531&fref=photo
Simona Ioana https://www.facebook.com/simona.ioana.54?fref=photo
Ana Maria Alexandra https://www.facebook.com/ana.alexandraa12?fref=photo
Andreea Monica https://www.facebook.com/Andreea.M.96?fref=photo
Ioana Anichitoaie https://www.facebook.com/ioana.sanziana.1?fref=photo
Petra Condurache https://www.facebook.com/petra.condurache?fref=photo
Andreea Gradinaru https://www.facebook.com/deea.andreea.3766?fref=photo
Torma Georgiana https://www.facebook.com/torma.georgiana?fref=photo
Iosif Mirt https://www.facebook.com/iosif.mirt.77?fref=photo
Alexandra Stanciu https://www.facebook.com/alexandra.elena.9212?fref=photo
Tania Decsei https://www.facebook.com/lana.punct?fref=nf
Andreea Gligor https://www.facebook.com/de3a.andreea?fref=photo
Sipos Mihaela https://www.facebook.com/mihaela.mimiiii?fref=photo
Silvia Gabriela https://www.facebook.com/silvia.gabriela.790?fref=photo
Czego Szidi https://www.facebook.com/szidi.czego?fref=photo
Claudia Ene https://www.facebook.com/pitcoroponcel?fref=photo
Istine Alexandra Maria https://www.facebook.com/istine.alexandramaria?fref=photo
Catalina Stoica https://www.facebook.com/catalina.stoica.79?fref=photo
David Miklos https://www.facebook.com/david.miklos.9?fref=photo
Benyey Ingrid https://www.facebook.com/benyey.ingr?fref=photo
Mihalache Diana https://www.facebook.com/mihalache.diana.1?fref=photo
Sorin C. Chineata https://www.facebook.com/c.sorincristian?fref=photo
Emanuel Nagy https://www.facebook.com/emanuel.emmii?fref=photo
Adriana Carcalet https://www.facebook.com/adriana.c.adriana.9?fref=photo
Boby Marton https://www.facebook.com/boby.marton?fref=photo
Timea Andreea Lakatos https://www.facebook.com/timea.andreea1420?fref=photo
Andreea Calian https://www.facebook.com/andreea.calian?fref=photo
Istrate Valentina https://www.facebook.com/istratevalentina93?fref=photo
Lorena Teaca https://www.facebook.com/lorena.teaca?fref=photo
Bianca Zapartan https://www.facebook.com/bianca.zapartan?fref=photo
Marian Radu https://www.facebook.com/marianr96?fref=photo
Alina Laslau https://www.facebook.com/alina.laslau.1?fref=photo
Melinda Gergely https://www.facebook.com/gergely.melinda3?fref=photo
Alina Urite https://www.facebook.com/alina.urite?fref=photo
Diana Stroian https://www.facebook.com/stroian.diana?fref=nf
Larisa Dumiter https://www.facebook.com/dumiter.larisa?fref=photo
Kinga Aniko https://www.facebook.com/kinga.aniko?fref=photo
Sabina Stella https://www.facebook.com/khaosnyxx?fref=photo
Monica Elena https://www.facebook.com/elena.monica3?fref=photo

 


REGULAMENTUL OFICIAL AL CONCURSULUI
“Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015”


17 iunie 2015

Perioada concursului: 18.06.2015 – 21.06.2015


1. Organizatorul si Regulamentul

Concursul “Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015” este organizat si desfasurat de catre Walmark Romania S.R.L., cu sediul in Bucuresti, Strada Fecioarei, Nr. 7, sector 2, Bucuresti, Romania inregistrata la Registrul Comertului sub nr. J40/4669/1997, CUI R9518767, reprezentata, in conformitate cu atributiunile statutare ale acestuia, de catre Catalin Vicol, in calitate de Director General, denumita in continuare Organizatorul. 


Participantii la acest concurs sunt obligati sa respecte termenii si conditiile prezentului Regulament oficial al Concursului (denumit in continuare Regulamentul). Regulamentul este intocmit si va fi facut public conform legislatiei aplicabile in Romania, fiind disponibil oricarui solicitant pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq sau pe site-ul www.studentiq.ro, pe toata durata campaniei.

Organizatorul isi rezerva dreptul de a modifica sau schimba prezentul Regulament, urmand ca astfel de modificari sa intre in vigoare numai dupa anuntul prealabil de prezentare a acestor modificari pe contul de facebook sau site.


2. Teritoriul si durata de desfasurare a Concursului

Concursul este deschis participarii tuturor persoanelor fizice cu domiciliul / resedinta in Romania, care se inscriu in concurs in decursul derularii acestuia si care au implinit varsta de 18 ani inainte de 17.06.2015 si respecta termenii si conditiile prezentului Regulament Oficial (denumite in continuare “Participanti”).

Nu sunt eligibile pentru a participa la Concurs persoanele juridice, întreprinderile familiale, angajatii Walmark Romania S.R.L. si a companiei implicate in organizarea si derularea Concursului, precum si a membrilor familiilor acestora (copii, parinti, sot/sotie). Participarea la acest Concurs implica cunoasterea si acceptarea integrala, expresa si neechivoca a prezentului Regulament Oficial.

Perioada de desfasurare a concursului este 18.06.2015 – 21.06.2015 ora 23:59



3. Procedura concursului

Participanţii la prezentul Concurs trebuie să:

A. Publice o fotografie facuta personal pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq in care apare clar o cutie din gama de produse MemoPlus Walmark pe biroul personal de studiu. Cutia poate fi de la oricare produs MemoPlus (MemoPlus, MemoPlus Energizer, MemoPlus 2GO sau MemoPlus 2Go Energizer).

B. Publicarea fotografiei se poate face numai pana la data de 21.06.2015 ora 23:59

C. Fiecare participant care a publicat o fotografie conform pct. 1 si 2 va fi inscris la tragerea la sorti.

D. Un participant se poate inscrie o singura data si poate castiga un singur premiu.

Validarea inscrierilor:

Pentru a putea fi declarate valide, inscrierile in concurs trebuie sa indeplineasca, cumulativ, in mod obligatoriu si fara echivoc urmatoarele conditii:

A. Publicarea fotografiei pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq trebuie sa se faca in perioada desfasurarii Concursului pana la data de 21.06.2015 ora 23:59

B. In fotografie trebuie sa fie clar identificabil pachetul MemoPlus 

 


4. Premiile concursului

Premiile oferite in cadrul Concursului constau in 2 (doua) premii, fiecare premiu continand 2 (doua) invitatii de 4 zile la festivalul Electric Castle 2015. Castigatorilor nu li se asigura transportul sau alte cheltuieli la festival in afara invitatiei mentionate in prezentul regulament. Premiul este nominal si nu poate fi oferit altei persoane.

Nu se poate acorda contravaloarea in bani a premiului castigat in cadrul prezentului Concurs respectiv nu se poate schimba premiul oferit in cadrul prezentului Concurs.



5. Tragerea la sorti si desemnarea castigatorilor

Tragerea la sorti pentru desemnarea castigatorilor concursului va avea loc in data de 22.06.2015 pana la ora 23:00. Numele si prenumele celor doi castigatori va fi publicat imediat dupa extragere. Extragerea se va face cu ajutorul site-ul www.tragerilasorti.ro 

Organizatorul isi rezerva dreptul de a exclude orice participare la extragere ce se efectueaza prin incalcarea prezentului Regulament Oficial. O persoana poate castiga in cadrul concursului maxim o singura invitatie, indiferent de cate fotografii a publicat pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq.



6. Anuntarea castigatorilor, validarea si acordarea premiului

Cei doi castigatori vor fi anuntati printr-o postare pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq in data de 22.06.2015 pana la ora 23:00

In urma anuntului, castigatorii sunt obligati sa revendice premiile prin trimiterea unui mesaj direct pe Facebook catre contul de Facebook www.facebook.com/studentiq pana la ora 10:00 in data de 23.06.2015 Mesajul de revendicare a invitatiei va contine datele personale (nume, prenume, telefon mobil, adresa email) si adresa corecta de livrare a premiului.

Daca unul sau ambele premii nu sunt revendicate de catre castigator(i) prin procedura de mai sus si in termenul limita precizat mai sus organizatorul isi rezerva dreptul de a reface tragerea la sorti cu desemnarea altor castigatori pentru acordarea premiilor ramase.



7. Responsabilitate

Toate fotografiile care participa la prezentul concurs devin proprietatea Organizatorului iar Participanii renunta la dreptul de proprietate asupra fotografiei (fotografiilor) publicate.

Din momentul primirii premiilor de catre castigator, Organizatorul nu mai raspunde de integritatea si calitatea invitatiilor.

In cazul in care Organizatorul constata ca un castigator nu a indeplinit si / sau nu a respectat conditiile stipulate de prezentul Regulament Oficial, Organizatorul isi rezerva dreptul de a suspenda oricand drepturile si beneficiile ce revin castigatorului, fara ca Organizatorul sa datoreze vreo despagubire sau plata respectivului castigator.

Organizatorul isi rezerva dreptul de a verifica si monitoriza modul in care se desfasoara inscrierile in concurs. In cazul in care observa tentative de frauda, inscrierile respective vor fi anulate fara sa fie obligat sa anunte participantul in cauza. Organizatorul isi rezerva dreptul de a exclude definitiv orice persoana participanta in concurs care prin comportamentul fraudulos afecteaza bunul mers al concursului. Organizatorul este indreptatit sa ia toate masurile necesare in caz de tentativa de frauda a sistemului, abuz sau orice alte tentative care ar putea afecta imaginea sau costurile acestui Concurs.


8. Taxe si impozite

Organizatorul nu este raspunzator de plata taxelor, impozitelor sau altor obligatii financiare ale participantilor  legate de achizitiile de produse MemoPlus din farmacii.



9. Litigii

Eventualele litigii aparute intre organizator si participantii la concurs se vor rezolva pe cale amiabila sau, in cazul in care aceasta nu va fi posibila, instanta competenta este cea de la sediul Organizatorului concursului.


10. Incetarea concursului

Concursul va putea fi intrerupt doar in caz de forta majora sau printr-o decizie a Organizatorului.



Îți mai recomandăm:

Castigatorii concursului “Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015” 1. Andreea Monica www. facebook. com/Andreea. Citește mai mult

* * *

Dacă încerci să înveți, s-ar putea să vrei să-i dai creierului tău puțină cafeină. Dar momentul în care faci asta este relevant, a descoperit un nou studiu din "Nature Neuroscience". Învață acum cum să înveți!


Cu totii va doriti sa treceti peste sesiunea care v-a gasit mai mult sau mai putin pregatiti pentru examenele dificile care stau in calea notelor mari. Abordati diverse tactici si niciuna nu pare sa va ajute sa retineti materiile stufoase? Am adunat, le-am clasificat si va servim la “tava”, cele mai importante tehnici de memorat, un ajutor pentru invatat usor.

- Conform spuselor autorului Sylvie Lair in cartea “Cum sa memoram. Ghid Practic”, este bine sa iti concentrezi atentia, ca sa percepi si sa dai un sens informatiei de memorat: sa iti creezi reprezentari mintale. 

- Noteaza-ti pe o foaie ce anume trebuie sa inveti, ce sarcina de lucru ai si aseazati-o undeva la vedere. 

- Creaza o inregistrare audio a celor mai importante sau spinoase probleme ale materiei. 

- Construieste-ti planuri de lectie sau foloseste pe cat posibil diagrame, filme, programe computere, postere, etc. Pe acestea cu siguranta le vei retine cel mai repede. 

- Una dintre tehnicile de memorare este de a “scrie” ideea principala in minte, tinand ochii inchisi, sau o alta tactica este sa scrii cuvintele cu degetul pe banca. 

- Ajuta-ti memoria folosind cartonase pe care sa notezi ideile principale plasand-le in diferite locuri din camera. Cu cat ai mai multe notite cu atat memorezi mai usor. 

- Vizualizeaza informatiile si foloseste harti, tabele, scheme si imagini pentru a putea memora informatiile, atunci cand ai foarte mult de citit. 

- Ideile pe care trebuie sa le retii le poti sublinia cu culori, markere, sau le potii scrie pe cartonase colorate.

- Un somn de cateva minute poate imbunatati memoria, asa incat daca dupa cateva ore de invatat simti nevoia sa dormi, atunci dormi. E un fapt demonstrat stiintific: somnul imbunatateste asimilarea cunostintelor.

- Alimenteaza-te corect. Pentru o mai buna capacitate de memorare e bine sa consumi cat mai multe alimente ce contin vitamina C. 

- Cine nu-si aminteste nume, date si numere de telefon si, in plus, are colesterolul marit, ar trebui sa fie foarte interesat de colina, o vitamina din grupa B. Ea se gaseste mai ales in galbenus, ficat, drojdie de bere si griu incoltit. 

- Atata timp cat informatia se memoreaza cel mai bine atunci cand aceasta este plasata la inceputul si la sfarsitul textului, este bine sa repeti de mai multe ori informatia din mijlocul textului. 

Antreneaza-ti muschii creierului ca sa absoarba mai multe informatii/cuvinte citite. Foloseste-ti viziunea periferica. Aceasta consta in a imagina o linie pe mijlocul paginii. In loc sa citesti de la stanga la dreapta fiecare linie, incearca sa citesti de sus in jos urmarind linia imaginara. Unii studenti care citesc rapid deseneaza o linie pe pagina. 

- Rezerva-ti un timp de pauza in decursul unei sedinte de lucru ce dureaza mai mult de o ora.

- Repeta ceea ce ai acumulat, dupa terminarea pauzei. 

- Profita de somn si fixeazai-ti acceasi ora pentru culcare. 

- Bea mai bine un ceai calmant, dupa masa, decat o cafea.

- Recapituleaza inainte de a adormi, ceea ce ai invatat in timpul zilei.

Memoria ta este cea mai importanta atunci cand trebuie sa aprofundezi pagini intregi de informatie intr-un timp scurt. Profita de fiecare punct din acest articol pentru a reusi sa iei toate examenele din aceasta sesiune. Nu uita sa inveti, dar sa te si relaxezi cu citate din sesiune :)


Îți mai recomandăm:

Cu totii va doriti sa treceti peste sesiunea care v-a gasit mai mult sau mai putin pregatiti pentru examenele dificile care stau in calea notelor mari. Citește mai mult

* * *

Strângerea pumnului drept, în mod repetat, stimulează memoria şi poate să îi ajute pe oameni să reţină mai uşor anumite informaţii, afirmă cercetătorii americani. Învață acum cum să înveți!


Potrivit unui studiu efectuat de cercetătorii Universității Emory, lectura unei cărți bune are ca efect o îmbunătățire a activității creierului, într-un mod ce poate fi asemănat cu antrenarea mușchilor în cazul culturiștilor.

Astfel, lectura provoacă schimbări măsurabile în cortexului temporal stâng – regiune a creierului "responsabilă" de receptivitatea lingvistic- – și în zona primară senzorială a creierului. Pe timpul lecturii, neuronii din aceste zone sunt "păcăliți" să creadă că fac ceva ce în realitate nu se întâmplă – de pildă, atunci când personajul din carte aleargă, sunt activați neuronii asociați cu actul fizic al alergării.


Îți mai recomandăm:

Suntem inca departe de a descifra functionarea creierului, aceasta masinarie pe care incorect au asemanat-o unii cu un computer, caci este mult mai complex de atat. Citește mai mult

* * *

În primul rând, dă-ţi seama cum înveţi cel mai uşor. Sunt mai multe stiluri de a învaţă, însă nu toate se potrivesc tuturor. Sunt persoane care prind informaţiile mai repede dacă le văd. Învață acum cum să înveți!