Pornim radioul...


Mulțumim pentru participarea la concursul "Câștiga cu MemoPlus o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2016"!

Conform tragerii la sorți 1 desfășurată prin site-ul www.tragerilasorti.ro câștigătorii concursului sunt:

1. Tibor Vaszita www.facebook.com/tibor.vaszita - Invitație conținând 2 (două) bilete de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016

2. Zirbo Bogdan www.facebook.com/zirbo.bogdan.7 - Invitație conținând 2 (două) bilete de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016



Conform tragerii la sorți 2 desfășurată prin site-ul www.tragerilasorti.ro câștigătorii concursului sunt:

1. Andrei Cristian Caraiman www.facebook.com/andrei.caraiman - Invitație conținând 2 (două) bilete de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016

2. Niculescu Rozica www.facebook.com/niculescu.rozica - Invitație conținând 2 (două) bilete de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016

Participanții la extragerea 2 cu fotografii validate sunt afișați aici.



Participantii la extragerea 1 cu fotografii inscrise valid la concursul “Câștiga cu MemoPlus o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2016” sunt afișați mai jos:

 

Abrudan Alina https://www.facebook.com/abrudan.alina.5
Akkerman Roland https://www.facebook.com/roli.roland.52
Aldea Constantin https://www.facebook.com/aldea.constantin.1
Aldea Moni Codruta https://www.facebook.com/aldea.monicodruta
Aldea Roxana https://www.facebook.com/aldea.roxana.1
Alexandru Balint https://www.facebook.com/balint.alexandru93
Alin Constantin Mondoc https://www.facebook.com/mondoc.alin331
Ambrus Evelyn https://www.facebook.com/evelynambrus
Ana Gageanu https://www.facebook.com/ana.gageanu
Ana-Maria Niga https://www.facebook.com/anamaria27.amn
Anamaria Cretan https://www.facebook.com/anamaria.cretzan
Andreea Dolha https://www.facebook.com/andreea.dolha.7
Andreea Raluca https://www.facebook.com/profile.php?id=100009428898900
Andrei Cristian Caraiman https://www.facebook.com/andrei.caraiman
Aurica Aldea https://www.facebook.com/aurica.aldea
Bagameri Lilla https://www.facebook.com/bagameri.lilla
Balcangiu Irina https://www.facebook.com/balcangiu.irina123
Balog Orsii https://www.facebook.com/orsi.balog
Banica Ion Ion https://www.facebook.com/banica.ion.victor
Benyey Ingrid https://www.facebook.com/benyey.ingr
Bibi Peter https://www.facebook.com/bibi.peter.95
Bogdan Florescu https://www.facebook.com/bogdan.florescu.420
Borzan Marinela https://www.facebook.com/borzan.marinela123
Bria Alexandru https://www.facebook.com/bria.alexandru213
Catalina Elena https://www.facebook.com/cattarockss
Ciprian Dorin Sabo https://www.facebook.com/sabo.ciprian.1
Clinciu Elena https://www.facebook.com/costina.damacus
Cristina Andreea https://www.facebook.com/cristina.emerc
Cristina Kimi https://www.facebook.com/cristina.kimi
Cristina Nita https://www.facebook.com/cristina.nita.5439
Cristina Roxana https://www.facebook.com/profile.php?id=100007808146254
Dan Amariei https://www.facebook.com/dan.amariei.7
Davidescu Radu https://www.facebook.com/davidesc.radu
Diana Aldea https://www.facebook.com/dianaantoneta.di
Diana Antoaneta https://www.facebook.com/diana.aldea.22
Diana Blaga Maria https://www.facebook.com/diana.blaga331
Diana Maria Blaga https://www.facebook.com/diana.aldea111
Dita Alina https://www.facebook.com/alina.dita.14
Dusa Danut https://www.facebook.com/dusa.danut
Elisabeta Medvei https://www.facebook.com/profile.php?id=100009904893990
Emil Marineata https://www.facebook.com/emil.marineata
Francisca Cenuse https://www.facebook.com/francisca.cenuse
Gabriel Razvan https://www.facebook.com/gabriel.razvan20
Gal Agi https://www.facebook.com/agi.gal.5
Georgeta Bucureanu https://www.facebook.com/bucureanu.georgeta
Geta Geta (Gabi) https://www.facebook.com/profile.php?id=100009734412268
Gheorghiu Madalina https://www.facebook.com/gheorghiu.madalina18
GTC GTC https://www.facebook.com/profile.php?id=100005987101538
Gulita Mihaella https://www.facebook.com/maryana.creata
Haures Bianca https://www.facebook.com/zbyank
Ibolya Terezia https://www.facebook.com/tereziaibolya
Ilinca Bratu https://www.facebook.com/ilinka.bratu
Ionut Rosca https://www.facebook.com/ionut.rosca.111
Iosif Barta https://www.facebook.com/iosif.iosif.iosif2133
Irimia Robert https://www.facebook.com/irm.robert
Irina Forfota https://www.facebook.com/irinaa.forfota
Irina Gordon https://www.facebook.com/gisela.gordon11
Irina Rockiwi https://www.facebook.com/rockiwi.irina
Iuga Ioan https://www.facebook.com/iugaioan55
Iulia Bancescu https://www.facebook.com/iulia.bancescu
Izzie Iz https://www.facebook.com/profile.php?id=100005400255389
Julieta Strimb https://www.facebook.com/julieta.strimb
Krisztina Medvei https://www.facebook.com/profile.php?id=100006313216545
Laura Gheorghe https://www.facebook.com/psihopatic.torture
Laura Lazar https://www.facebook.com/laura.lazar.90
Laura Ritea https://www.facebook.com/laura.alexandra.359
Laurentiu Gheorghe https://www.facebook.com/laurentiu.gheorghe.900
Laurentiu Rusu https://www.facebook.com/Laur01
Lena Elena https://www.facebook.com/profile.php?id=100009837781041
Lia Ban https://www.facebook.com/profile.php?id=100011437134014
Liliana Gee https://www.facebook.com/gee.liliana
Loke Barna https://www.facebook.com/loke.barna11
Lorin Costelusa https://www.facebook.com/lorin.costelusa
Luana Emilian https://www.facebook.com/luana.emilian
Luca Marian https://www.facebook.com/luca.marian.7
Madalin Radoi https://www.facebook.com/mada.radoi.9
Madalina Cazacu https://www.facebook.com/skivomady
Maereanu Alex https://www.facebook.com/maereanu.alex
Mara Perta https://www.facebook.com/mara.p.teodora
Mara Tatar https://www.facebook.com/mara.tatar.7
Maria Adina https://www.facebook.com/blogg.hainute
Maria Madalina https://www.facebook.com/maria.madalina123
Maria Marcela https://www.facebook.com/maria.marcela.71
Mihai Buda https://www.facebook.com/mihai.buda.14
Mirabela Sucea https://www.facebook.com/people/Mirabela-Sucea/100005302155315
Mircea Motoc https://www.facebook.com/mircea.motoc.9
Mirela Toth https://www.facebook.com/profile.php?id=100009339389803
Miron Laurentiu https://www.facebook.com/boltan.paula
Moise Laurentiu https://www.facebook.com/moise.laurentiu.constantin
Monika Erzsebet https://www.facebook.com/monika.erzsebet
Nadia Yasen https://www.facebook.com/nadia.yasen
Nicoleta Nico https://www.facebook.com/profile.php?id=100009508754455
Niculescu Nicolae https://www.facebook.com/niculescu.nicolae.9
Niculescu Rozica https://www.facebook.com/niculescu.rozica
Oana Andreea https://www.facebook.com/oana.onyk
Oana Cove https://www.facebook.com/oana.cove
Oprescu Maria https://www.facebook.com/oprescu.maria.7
Oprescu Marian https://www.facebook.com/oprescu.marian.1
Orasanu Constantin https://www.facebook.com/davidescu.bogdan.7
Palad Mirela https://www.facebook.com/palad.mirela
Plopi Adriana https://www.facebook.com/ady.adyta.9
Popescu Adina https://www.facebook.com/popescu.adina.39
Rada Maria Muica https://www.facebook.com/rada.muica.1
Raluca Mio https://www.facebook.com/profile.php?id=100009875795228
Rares Shucu https://www.facebook.com/rares.shucu.9
Razvan Rzv https://www.facebook.com/razvan20rzv
Rebreanu Horatiu https://www.facebook.com/rebreanu.horatiu
Rebreanu Lucia https://www.facebook.com/lucia.rebreanu11
Roxana Stefania https://www.facebook.com/roxana.stefania.562
Roxii Bia https://www.facebook.com/roxyby
Rusu Madalina https://www.facebook.com/mada.popescu.77
Samziana Constantinescu https://www.facebook.com/samziana.constantinescu
Sasarean Paula https://www.facebook.com/sasarean.paula
Sebastian Rebreanu https://www.facebook.com/dandanda123
Sergiu Hoza https://www.facebook.com/pauli.calore
Sever Velcherean https://www.facebook.com/sever.velcherean
Simon Simina https://www.facebook.com/simon.simina?
Spatar Cristian https://www.facebook.com/spatar.cristian.9
Stefan Alexandru https://www.facebook.com/stefanalexandru.rentea
Stoica Sibian https://www.facebook.com/stoica.sibian.3
Szakacs Attila https://www.facebook.com/attila.szakacs.357
Tamas Szabo https://www.facebook.com/tamas.mas.3
Tavy Bleach https://www.facebook.com/tavy.bleach
Tiberiu https://www.facebook.com/tiberiu.tiby.1
Tiberiu Faliboga https://www.facebook.com/tiberiu.faliboga
Tibor Vaszita https://www.facebook.com/tibor.vaszita
Timbus Adrian https://www.facebook.com/timbus.adrian58
Tinut Gorgon https://www.facebook.com/gor.tinut
Toma Alexandru Daniel https://www.facebook.com/toma.alexandru2000
Tomoiaga Dragos https://www.facebook.com/zaharia.florina.98
Varga Milan https://www.facebook.com/varga.milan.12
Vlad Rebreanu https://www.facebook.com/rebreanu.vlad.1
Zirbo Bogdan https://www.facebook.com/zirbo.bogdan.7

 


*****

ELECTRIC CASTLE este primul festival din România care a mutat muzica electronică și sunetele live ale concertelor pe scenele indoor sau în aer liber ale unui castel. Încă de la prima ediție, din 2013, festivalul a fost nominalizat în fiecare an în finala European Festival Awards la categoria “Cel mai bun festival de mărime medie”, alături de nume cu tradiție în Europa.

MemoPlus te invită să participi la concurs MemoPlus Electric Castle 2016 unde poți câștiga o invitație pentru doua persoane la festival!

Participarea este foarte simplă: publică o fotografie facuta personal cu un produs MemoPlus pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq. În fotografie poate fi oricare produs MemoPlus (MemoPlusMemoPlus Energizer, MemoPlus 2GO, MemoPlus Energizer 2GO). Pentru a participa în concurs, fotografia trebuie publicată până la data de 11.07.2016 ora 23:59.

Fiecare participant care a publicat o fotografie conform regulamentului (vezi mai jos) va fi înscris la tragerea la sorți. Premiile oferite constau în 2 (doua) premii, fiecare premiu conținând 2 (doua) invitații de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016.

Participarea este condiționată de respectarea regulamentului de concurs afișat mai jos. Mult succes!

 

*****

 

REGULAMENTUL OFICIAL AL CONCURSULUI 

“Castiga cu MemoPlus o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2016”

8 iulie 2016

Perioada concursului: 8.07.2016 – 11.07.2016


1. Organizatorul si Regulamentul

Concursul “Castiga cu Memoplus o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2016” este organizat si desfasurat de catre Walmark Romania S.R.L., cu sediul in Bucuresti, Strada Fecioarei, Nr. 7, sector 2, Bucuresti, Romania inregistrata la Registrul Comertului sub nr. J40/4669/1997, CUI R9518767, reprezentata, in conformitate cu atributiunile statutare ale acestuia, de catre Ana Maria Mironescu, in calitate de Administrator, denumita in continuare Organizatorul. 


Participantii la acest concurs sunt obligati sa respecte termenii si conditiile prezentului Regulament oficial al Concursului (denumit in continuare Regulamentul). Regulamentul este intocmit si va fi facut public conform legislatiei aplicabile in Romania, fiind disponibil oricarui solicitant pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq sau pe site-ul www.studentiq.ro, pe toata durata campaniei. 

Organizatorul isi rezerva dreptul de a modifica sau schimba prezentul Regulament, urmand ca astfel de modificari sa intre in vigoare numai dupa anuntul prealabil de prezentare a acestor modificari pe contul de facebook sau site.


2. Teritoriul si durata de desfasurare a Concursului

Concursul este deschis participarii tuturor persoanelor fizice cu domiciliul / resedinta in Romania, care se inscriu in concurs in decursul derularii acestuia si care au implinit varsta de 18 ani inainte de 08.07.2016 si respecta termenii si conditiile prezentului Regulament Oficial (denumite in continuare “Participanti”).

Nu sunt eligibile pentru a participa la Concurs persoanele juridice, întreprinderile familiale, angajatii Walmark Romania S.R.L. si a companiei implicate in organizarea si derularea Concursului, precum si a membrilor familiilor acestora (copii, parinti, sot/sotie). Participarea la acest Concurs implica cunoasterea si acceptarea integrala, expresa si neechivoca a prezentului Regulament Oficial.

Perioada de desfasurare a concursului este 8.07.2016 – 11.07.2016 ora 23:59



3. Procedura concursului

Participanţii la prezentul Concurs trebuie să:

A. Publice o fotografie facuta personal pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq in care apare clar o cutie din gama de produse MemoPlus Walmark pe biroul personal de studiu. Cutia poate fi de la oricare produs MemoPlus (MemoPlus sau MemoPlus Energizer).

B. Publicarea fotografiei se poate face numai pana la data de 11.07.2016 ora 23:59

C. Fiecare participant care a publicat o fotografie conform pct. 1 si 2 va fi inscris la tragerea la sorti.

D. Un participant se poate inscrie o singura data si poate castiga un singur premiu.

Validarea inscrierilor:

Pentru a putea fi declarate valide, inscrierile in concurs trebuie sa indeplineasca, cumulativ, in mod obligatoriu si fara echivoc urmatoarele conditii:

A. Publicarea fotografiei pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq trebuie sa se faca in perioada desfasurarii Concursului pana la data de 11.07.2016 ora 23:59

B. In fotografie trebuie sa fie clar identificabil pachetul MemoPlus 

 


4. Premiile concursului

Premiile oferite in cadrul Concursului constau in 2 (doua) premii, fiecare premiu continand 2 (doua) invitatii de 4 zile la festivalul Electric Castle 2016. Castigatorilor nu li se asigura transportul sau alte cheltuieli la festival in afara invitatiei mentionate in prezentul regulament. Premiul este nominal si nu poate fi oferit altei persoane.

Nu se poate acorda contravaloarea in bani a premiului castigat in cadrul prezentului Concurs respectiv nu se poate schimba premiul oferit in cadrul prezentului Concurs.



5. Tragerea la sorti si desemnarea castigatorilor

Tragerea la sorti pentru desemnarea castigatorilor concursului va avea loc in data de 12.07.2016 pana la ora 16:00. Numele si prenumele celor doi castigatori va fi publicat imediat dupa extragere. Extragerea se va face cu ajutorul site-ul www.tragerilasorti.ro 

Organizatorul isi rezerva dreptul de a exclude orice participare la extragere ce se efectueaza prin incalcarea prezentului Regulament Oficial. O persoana poate castiga in cadrul concursului maxim o singura invitatie, indiferent de cate fotografii a publicat pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq.



6. Anuntarea castigatorilor, validarea si acordarea premiului

Cei doi castigatori vor fi anuntati printr-o postare pe contul de Facebook www.facebook.com/studentiq in data de 12.07.2016 pana la ora 16:00

In urma anuntului, castigatorii sunt obligati sa revendice premiile prin trimiterea unui mesaj direct pe Facebook catre contul de Facebook www.facebook.com/studentiq pana la ora 23:00 in data de 12.07.2016 Mesajul de revendicare a invitatiei va contine datele personale (nume, prenume, telefon mobil, adresa email) si adresa corecta de livrare a premiului.

Daca unul sau ambele premii nu sunt revendicate de catre castigator(i) prin procedura de mai sus si in termenul limita precizat mai sus organizatorul isi rezerva dreptul de a reface tragerea la sorti cu desemnarea altor castigatori pentru acordarea premiilor ramase.



7. Responsabilitate

Toate fotografiile care participa la prezentul concurs devin proprietatea Organizatorului iar Participanii renunta la dreptul de proprietate asupra fotografiei (fotografiilor) publicate. 

Din momentul primirii premiilor de catre castigator, Organizatorul nu mai raspunde de integritatea si calitatea invitatiilor.

In cazul in care Organizatorul constata ca un castigator nu a indeplinit si / sau nu a respectat conditiile stipulate de prezentul Regulament Oficial, Organizatorul isi rezerva dreptul de a suspenda oricand drepturile si beneficiile ce revin castigatorului, fara ca Organizatorul sa datoreze vreo despagubire sau plata respectivului castigator.

Organizatorul isi rezerva dreptul de a verifica si monitoriza modul in care se desfasoara inscrierile in concurs. In cazul in care observa tentative de frauda, inscrierile respective vor fi anulate fara sa fie obligat sa anunte participantul in cauza. Organizatorul isi rezerva dreptul de a exclude definitiv orice persoana participanta in concurs care prin comportamentul fraudulos afecteaza bunul mers al concursului. Organizatorul este indreptatit sa ia toate masurile necesare in caz de tentativa de frauda a sistemului, abuz sau orice alte tentative care ar putea afecta imaginea sau costurile acestui Concurs.


8. Taxe si impozite

Organizatorul nu este raspunzator de plata taxelor, impozitelor sau altor obligatii financiare ale participantilor  legate de achizitiile de produse MemoPlus din farmacii.



9. Litigii

Eventualele litigii aparute intre organizator si participantii la concurs se vor rezolva pe cale amiabila sau, in cazul in care aceasta nu va fi posibila, instanta competenta este cea de la sediul Organizatorului concursului.


10. Incetarea concursului

Concursul va putea fi intrerupt doar in caz de forta majora sau printr-o decizie a Organizatorului.


Îți mai recomandăm:

Castigatorii concursului “Castiga o invitație pentru doua persoane la festivalul Electric Castle 2015” 1. Andreea Monica www. facebook. com/Andreea. Citește mai mult

* * *

Sunt mai multe lucruri pe care tinerii pot sa le faca pentru a reduce stresul din perioada examenelor. In primul rand, ei nu trebuie sa-si nege sentimentele pe care le traiesc acum. Învață acum cum să înveți!


Cercetătorii australieni au descoperit că, inclusiv pe termen scurt, o alimentaţie nesănătoasă  are efecte negative asupra capacităţilor cognitive. Studiul sugerează că obezitatea poate produce modificări rapide la nivelul creierului, relatează dailymail.co.uk.

Oamenii de ştiinţă de la Universitatea New South Wales au demonstrat în premieră că şoareci de laborator au avut probleme de memorie după ce au fost hrăniţi, timp de o săptămână, cu alimente bogate în grăsimi şi zaharuri.


Îți mai recomandăm:

O memorie buna depinde in special de sanatatea si de vitalitatea creierului. Exista foarte multe lucruri pe care le-ai putea face pentru imbunatatirea memoriei, fie ca inveti pentru un examen, ai inceput sa studiezi o noua limba straina sau pur si simplu vrei sa-ti antrenezi gandirea pentru a o mentine in forma. Citește mai mult

* * *

In recent courses, I have noticed two troubling practices of physics students. The first is the student response to homework problems. I hear the following kind of statements all too often: “Oh, you are stuck on homework problem number 13? I found a solution on YouTube. Învață acum cum să înveți!


Creierul – servicii de mentenanţă


Publicat în Tophabits.ro
Creierul nostru este într-o continuă schimbare însă depinde de noi dacă acea schimbare va fi una bună sau va duce spre declin.

Fitness mintal - Practicarea in mod regulat a unor activități variate (cititul, călătoritul, participarea la evenimente culturale) duce la mărirea rezultatelor în testele de IQ.

Somnul – salvarea memoriei. În timpul somnului, informaţia ce a fost acumultă de-a lungul zilei va fi “retipărită” pentru a ajunge în memoria de lungă durată.

Nu vă infometaţi! Creierul foloseşte 20-30% din caloriile organismului, fără glucoză neuronii mor.


Îți mai recomandăm:

Hidrateaza-te bine, fa-ti provizii de migdale si mananca cereale integrale la micul dejun. Dar, pentru ca memoria fina cu efort se tine, trebuie sa te inarmezi cu disciplina si cu alte cateva ingrediente care sa nu-ti lipseasca din meniul zilnic. Citește mai mult

* * *

Nu poți învăța bine dacă nu știi pentru ce înveți. S-a constatat că studenții care conștientizează motivele învățării învață de 5-6 ori mai bine decât ceilalți. Învață acum cum să înveți!